Ankara Zirkonyum Kaplama

3

ANKARA ZİRKONYUM KAPLAMA

Zirkonyum Kaplama Nedir?  

Diş kaplamaları genellikle porselen kaplama şeklinde tatbik edilir ve metal destekli ya da metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Daha estetik bir gülüş isteyen hastalar için diş hekimleri de daha estetik tedavi yöntemlerini sunmak yaklaşımını sergilerler. Bu estetik ihtiyaçların karşılanması için gösterilen gayretlerin sonucunda diş hekimliğinde daha fazla estetik bir yaklaşım olan zirkonyum kaplama tedavisinin daha sık kullanımı gündeme gelmektedir. Zirkonyum, diş yapımında kullanılan, beyaz renkli bir maddedir. Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplamalar grubundan olup, metal destekli kaplamalar grubuna kıyasla çok daha doğal bir görünüm sunar.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliğinin metal destekli kaplamalara kıyasla daha fazla olması, diş etlerinde koyu bir renk oluşumuna engel olur. Metal kaplamalı porselen dişlerde, kullanıldıkça karşılaşılması mümkün olan diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi sorunlarla katiyen karşılaşılmaz. Bunun yanı sıra, zirkonyumun ışık geçirgenliği sayesinde dişlerde mat görüntü meydana gelmez. Dişlerin orijinale en yakın görüntüye sahip olması sayesinde daha sağlıklı, şeffaf ve doğal bir görünüm elde edilmiş olunur. Zirkonyum kaplama, estetik ve doğal bir görünüm sunmasının yanında diş eti sağlığı açısından da önemlidir çünkü zirkonyum diş kaplamalar diş etleriyle çok daha uyumludur. Bu sayede, zirkonyum diş kaplama tatbik edilmiş olan dişlerin etrafındaki diş etinde, diş eti hastalığı görülmesi olasılığı metal destekli diş kaplamaları ile kıyaslandığında daha düşüktür. Zirkonyum diş kaplama, sıcağa dayanıklı ve metale karşı alerjisi olan hastalar için idealdir. Zirkonyum diş kaplama kullananlarda sıcak ve soğuk hassasiyeti olmaz. Ayrıca, metal olan dişlere oranla daha sağlamdır. Doğal görünümünden ötürü daha çok ön dişlerde tercih edilmektedir. Zirkonyum, özellikle sigara kaynaklı oluşan lekelenmeleri en aza indirger, ağız kokusuna yol açmaz, diş eti sorunlarına sebep olmaz, ağızda tat değişikliğine neden olmaz.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplamalar, korozyona uğramadığından ömrü uzundur lakin burada önemli husus zirkonyum kaplamaları kullanan kişilerin ağız bakımına ne kadar özen gösterdiğidir. Diş bakımı aksatılmamış ve düzenli kontrolleri yapılmış olan zirkonyum kaplamalar asgari 5 ile 10 yıl arasında sorunsuz hizmet ederler.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları Nedir?

Her hastanın kendine has problemi ve ihtiyacı olduğundan sabit bir fiyat söylemenin mümkünatı yoktur. Neden yaptırılmak isteniyor? Diş ve diş etine uygulanması gereken tedavi var mı? Kaç adet dişe zirkonyum tatbik edilecek? Sorularının cevaplarına göre fiyat değişir. İlk muayenede ortalama bir fiyat öğrenilmesi mümkündür.

Zirkonyum Kaplama Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kontroller aksatılmadan yapılmalıdır. Bu sayede ortaya çıkma ihtimali olan sorunlar bertaraf edilmiş olunur. Günde en az iki kere düzenli olarak dişleri fırçalamak elzemdir. Diş ipi ve super floss kullanmak diğer önemli husustur. Bilindiği üzere, diş ipi, fırçalama sonrası iki diş arasında kalan yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Super floss ise, zirkonyum kaplamaların altında kalan yemek artıklarını yok etmek için çok faydalıdır. Diş fırçalama ve diş ipi ile yok edilemeyen en ufak yemek artıklarını uzaklaştırmak için de günde iki kere gargara yapılmalıdır. Sert besinleri dikkatli tüketmekten ve sert kabukları dişlerimizle kırmaktan kesinlikle kaçınmak gerekir.

Zirkonyum Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Katı ve yüksek yarı saydam olmak üzere iki tür zirkonyum bulunur.

Katı zirkonyum

  • Yüksek yarı saydam zirkonyuma kıyasla daha serttir. Çiğneme ve bruksizm denilen uykuda görülen çene hareketlerine çok daha iyi dayanabilir.
  • Zayıf dişlere daha güçlü destek sağlar.
  • Kök kanalında tedavi edilen dişlere uygundur.
  • Opak olduğu için arka dişler için de uygundur.

Yüksek saydam zirkonyum diş kaplama

  • Bu kaplama, doğal dişlere tam olarak benzeyen, üstün görünüm sağlayan bir türdür. Ön dişler için daha uygundur.
  • Görünüşte daha üstün olmasına rağmen, mukavemeti PFM kısaltması ile bilinen porselen eriyikli metal köprülerden daha yüksektir.
  • Bunların yanı sıra, dişlerin hizalanmasını düzeltmek için geniş çaplı ortodontik tedaviye ihtiyaç varsa, diş hekimi tarafından yüksek yarı saydam zirkonyum diş kaplama tercih edilmeyebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.