Ankara İmplant

3

Diş Sağlığı Önemi

Dişlerin sağlıklı olması vücudun genel sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Günümüzde diş bakımı için piyasada çok çeşitli bakım ürünleri vardır. Çeşit çeşit çok etkili diş macunları, kendiliğinden döner başlıklı diş fırçaları, diş ipleri, koku giderici sular gibi çeşitler diş sağlığımıza destek olması adına güzel seçeneklerdir. Ağız ve diş sağlığı çok küçük yaşlarda ailelerin çocuklarına vermesi gereken bir eğitimdir. Diş fırçalamak aslında bir kültürdür ve modern çağın olması gereken kuralları arasında yer alır.

Sağlıklı bireylerden oluşan toplumların temel taşı niteliği taşımaktadır. En güzeli diş bakımını hayat tarzı olarak algılayarak çocuklarımızı da teşvik etmek toplum geleceği açısından gereklidir. Fakat bazı faktörlere dayalı olarak ağız ve diş sağlığına verilen öneme rağmen diş ve diş eti rahatsızlıkları yaşanabilir. Genetik faktörlerin ya da başka nedenlerin yol açtığı dişlerde bir çürüme eğilimi vardır. Bu nedenlere ek olarak insanlar estetik kaygılarla da dişlere müdahale etmek isteyebilirler.

Dişlere Yapılan Cerrahi Müdahale

Ağız ve diş sağlığında temel esas sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olabilmektir. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Diş sağlığı konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin vakit kaybetmeksizin bir hekim kontrolüne girmeleri şarttır. Diş hekimine giderken zamandan kazanmak adına dişin genel yapısını görebilmek için, özel odalarda, özel işlemlerle çekilen, tam diş ve çene filmi çektirilip gidilirse tedavi sürecine erkenden başlama imkanı yakalanmış olur. Hekim tam çene filmi anlamına da gelebilen panaromik filme bakarak dişin muayenesi sırasında gözle görülmesi mümkün olmayan kök ve altyapı sorunlarını yaptığı muayeneden elde ettiği bilgilerle birleştirerek bir tedavi süreci önerecektir.

İmplant Nedir?

Ağız ve diş sağlığı tüm temizlik, bakım ve gösterilen özene rağmen tamamen elde olmayan nedenlere bağlı olarak bozulabilir. Diş ve diş eti hastalıkları ise ciddi bir konudur. Vakit kaybetmeden önlem alınması gereken bir durumdur. Diş eti çekilmesi, diş çürümesi erken müdahale ile daha az hasar almamız mümkündür. Diş çürümeleri ne yapılan işlemler öncelikli olarak şu şekildedir: Çürüyen kısım temizlenerek özel maddelerle doldurulur ki bu kullanışlı ve en mantıklı olandır.

Fakat durumu kurtarmak her zaman bu kadar kolay olmayabilir. Bu durumda kanal tedavisi dediğimiz yönteme başvurmak kaçınılmazdır. Kanal tedavisi çürüyen dişin sinirlerinin alınma işlemidir ki bu dişin hayatla bağını koparmaktan başka bir şey değildir. Diş artık canlı değildir sadece ağızdaki yerini koruyarak görüntü açısından varlığını sürdürmektedir. Kanal tedavisi uygulanan diş dikkatli kullanılmalıdır. Canlı olmadığı için kırılganlığı artmıştır. Kanal tedavisi olamayacak kadar derin çürüklerde ise maalesef diş çekimi kaçınılmaz olmaktadır.

Çekim yapılmasının sonrasında ağızda oluşan boşluk hem görüntü açısından hem de çiğneme zorluğu açısından çözüm bulunması gereken bir durumdur. İşte bu aşamada implanttan bahsetmek yerinde olacaktır.

İmplantın kelime anlamı; vücuda cansız bir madde yerleştirmektir.Diş hekimliğine ait tıbbi bir terimdir. Diş çekimi yapıldığında oluşan boşluklara açılan yuvaların içine yerleştirilen vida demek doğru bir anlatım olacaktır.

İmplant Fiyatları

İmplantın yerli üretim ya da yabancı üretim oluşu, üretiminde kullanılan malzeme gibi faktörler  fiyat üzerinde belirleyici rol oynar. İmplantın üretiminde kullanılan malzemenin kalitesi çok önemlidir. Sertifikalı olması da gerekli olan bir başka konudur.

İmplant Yapılamayan Durumlar

İmplant yapılmaya uygun olmayan bazı durumlar vardır.Kontrol altına alınamayan şeker hastalığı olanlara yapılamaz. Genetik yapısı uygun olmayanlara ve 18 yaş altı  kemik gelişimini tamamlamamış olanlara da yapılması uygun değildir. İmplant özenli kullanıldığında uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.