Ankara Gülüş Tasarımı

3

Ankara Gülüş Tasarımı

Ağız ve diş sağlığı alanı gelişen ortodonti yöntemleriyle birlikte günümüzde sağlıktan çok daha fazlasını ifade etmektedir.  Artık birçok insan için sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak yeterli gelmemektedir. Sağlığın bir ileri aşaması olarak estetik kaygılar öne çıkmaya başlamaktadır. Bozuk diş yapısı sebep olduğu sağlık problemlerinin yanı sıra kişide görünüşe bağlı olarak özgüven kaybı yaratmakta ve bu durum sosyal hayatı önemli ölçüde etkilemektedir.  Bu sorunun üstesinden gelebilmek adına insanlar her geçen gün daha da fazla artan bir talep ile bu konu ile ilgili profesyonellere başvurmakta ve içerisinde birçok alt süreci barındıran tedavi süreçlerine başlamaktadırlar. Bu konu ile ilgili güncel en yaygın yöntem ise gülüş tasarımdır.

Gülüş tasarımı denildiğinde akla ilk olarak estetik kaygılar gelse bile diş sağlığını düzeltmek ya da iyileştirmek gülüş tasarımının en önemli parçasıdır. Ağız yapısından rahatsız olan bir kişi bu konu ile ilgili alanında uzman çalışma arkadaşlarımıza başvurduğu zaman yapılacak ilk şey kişinin ağız sağlığının kontrolünü sağlamaktır. Kişinin dişlerinde ve diş etinde belirlenen sorunlardan sonra hem bu sorunların çözümüne hem de bu çözümden sonra kişinin nasıl bir ağız ve diş yapısına sahip olmak istediği, yapılan birçok test, deneme ve dijital simülasyon aracılığı ile belirlenir.

Tedavi sürecinin sonunda hastanın yüz hatları incelenerek kişinin istediği ağız yapısına dişleri ve diş eti yeniden düzenlenerek son derece sağlıklı ve estetik açıdan kendisini tatmin edecek dişlere sahip olması sağlanır. Gülüş tasarımı kendi içerisinde birçok alt dala sahiptir. Akla gelen ilk işlemler hastanın ağzındaki sağlıksız dişlerden kurtulması ve eğer hastalıklı bir görünümü var ise diş eti yapısının iyileştirilmesidir. Diğer bir yaygın uygulama ise diş beyazlatma operasyonudur. Daha ileri aşama olarak diş eksikliğinin olduğu bölgelere implant uygulanması ya da ağız yapısının kalıbı çıkartılarak oturtma diş yapılmasıdır. Ayrıca, bir diğer önemli uygulama ise ağzında herhangi bir eksik dişi olmayan ve kendi orjinal dişlerini kullanmak isteyen hastalar için diş teli uygulaması mevcuttur.

Görece daha uzun sürelerde sonuç veriyor olsa bile hastanın kendi dişlerini kullanmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. Geçmiş yıllarda genellikle yaşça genç insanlarda uygulanıyor olsa bile günümüzde her yaştan insana uygulanan bir yöntem olarak göze çarpmaktadır. Gülüş tasarımı faaliyetlerinde sürecin nasıl ilerlediğine bakacak olursa eğer, öncelikle hasta ile bir araya gelinerek ağız yapısı incelenir ve yapılacak muhtemel uygulamalar ortaya konulur. Bunun takibinde hasta ile ortak bir karar verilir ve yapılacak uygulamaların bir planlaması yapılır. Bunun devamında öncül uygulamalar ile birlikte birçok ciddi uygulamayı içerisinde barındıran süreç başlatılır.

Tedavi süreci hastanın durumuna bağlı olarak bir seansta da sonlanabileceği gibi haftalar sürecek seanslar sonunda da hasta istediği ağız ve diş yapısına sahip olabilir. Süreç sonunda hastanın farklı isteklerinin doğması durumunda ise estetik dolgu işlemleri gerçekleştirilerek tedavi süreci bitmiş olsa bile hastanın taleplerine ihtiyaç verilebilmektedir. Bu kapsamda yapılan bütün uygulamalar hastanın ağzında ömrü boyunca yer alacak bir değişim yaratmaktadır.

Bunun yanında sağlıklı dişlerin ve güzel görünüşün devamlı olmasını sağlamak için ağız yapısı herhangi bir müdahale gerektirmeyen sağlıklı insanlar gibi, diş ve ağız yapısına azami önemi göstermek zorundadır, çünkü yapılan uygulamalar sonuncunda kişinin ağzında yer alan dişlerin aslında orjinal dişlerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Diş ve dişeti sağlığının sürekliliği adına ağız ve diş bakımı tedavi sonrası önemli bir yer tutmaktadır. Maliyet açısından bakılacak olursa eğer gülüş tasarımı tedavisi yapılan seans sayısı ve yapılan işlemlere bağlı olarak 2000 TL  ile 6000 TL arasında değişmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.