Ankara Diş Teli Tedavisi

3

Ankara Diş Teli Tedavisi

Dişlerden ve çevre dokulardan kaynaklı ağız ve yüz anormalliklerini teşhis ve tedavi eden diş hekimliği dalına Ortodonti denmektedir ve diş teli tedavisi ortodonti dalı tarafından yapılır. Ayrıca Ortodonti dalı dişler ve çenenin üç boyutlu bir şekilde uyum içerisine getirilmesi görevi ile de yükümlüdür. Halk arasında diş teli tedavisine ortodontik tedavi denmektedir. Günümüzde tıp sektörü çok fazla geliştiği için ortodontik tedaviler sayesinde her insan güzel bir gülümsemeye sahip olabilir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş telleri sürekli güç uygulama kaydı ile çalışmaktadır fakat eğer bu uygulanan güç ayarında olmaz ise diş ve dokular zarar görmeye başlayabilir. Eğer dişlerin arzu edilen pozisyonlara yerleştirilmesi isteniyor ise uygulanılan kuvvete dikkat edilmelidir. Dişlerin pozisyon alması için sürekli ve hafif bir basınç yeterli olacaktır. Dişlere yapıştırılan ve üzerlerinde tellerin geçtiği delikler olan aparatlara braket denilmektedir. Braketler dişlere yapışık kalır ve günün her saati tedaviye katkı verir. Braketlere halk arasında dişleri doğru yönlendiren kulp denmektedir.

Braketlere bir tel tutturulur ve tel normal durumuna dönmek için doğal olarak dişlere güç uygular. Bu olay böyle devam ettikçe zamanla dişler arzu edilen pozisyonu alır. Ortodontik tedavinin asıl amacı kemik içinde bulunan dişleri hareket ettirmektedir. Bu hareket doğal olarak birkaç gün içerisinde olmuyor, tedavi sayesinde dişler kemik içerisinde ayda ortalama 1 mm hareket edebiliyor. Bu tedavinin birçok çeşidi ve aşaması bulunmakta ve hastalardan tedavi süresi boyunca elastik ajan kullanmaları istenebilir. Elastik ajan ismindeki lastikleri kişi kendine göre her gün değiştirebilmektedir. Bu lastikler dişlerin arzu edilen pozisyona getirilmesine yardımcı olurlar.

Günümüzde tıp alanı oldukça geliştiği için artık modern tedaviler sayesinde daha hızlı sonuç elde etmek mümkün. Eğer siz de hızlı ve kaliteli bir sonuç istiyorsanız kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca siz değerli hastalarımıza özel metal, seramik ve cam gibi tedavi opsiyonlarıda sunuyoruz.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisinin süresi her hastanın problemine göre değişiklik göstermektedir fakat genelde 8 ila 30 ay arası sürer. Bir hastanın diş teli takma süresi ortalama 2 yıldır. Diş telinin tedavi süresi hekimin bilgisine ve özenine göre de değişkenlik göstermektedir. Eğer hekim gerçekten özenli ve işinde başarılı ise tedavinin başarısı yüzde yüzdür. Diş teli tedavi bitiminde aparat çıkarılır ve dişlerin tekrar eski hallerine dönmemesi için çeşitli pekiştirme aparayleri kullanılabilir.

Diş Teli Tedavisi Acıtır mı?

Diş telini  takılma sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir ancak teller takıldıktan birkaç gün sonra hasta, dişlerin hareketlenmesinden dolayı küçük bir ağrı hissedebilir ve bu gayet normaldir. Bunun dışında tellerin batmasından dolayı yumuşak dokuda yaralar meydana gelebilir. Bu yaraların oluşturduğu sorunlar dışında genelde başka bir sorun oluşmaz. Dokuda oluşacak yaraların önlenmesi için ise ağrı kesici ve ortodonti mumlar kullanılabilir.

Diş Teli Tedavi Fiyatları

Diş teli tedavisinin fiyatını oluşturan ve etkileyen birçok etken vardır. Bu fiyatlar genelde tedavi sırasında kullanılan ürünler ve uygulanan kliniklere göre değişiklik gösterir. Fiyatı etkileyen bir diğer unsur ise tedavinin türüdür. Genelde tedavi türüne göre ortalama 2.500 TL ila 10.000 TL arası değişmektedir

Diş yapısının bozukluğu da fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur. Diş teli fiyatları her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Bu fiyatlar devlet ve özel hastaneler için ayrı ayrı belirlenir. Bu yüzden rekabeti korumak amacı ile internette fiyat paylaşmak yasaktır

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.