Ankara Diş Kaplama

3

Ankara Diş Kaplama

Güzel görünen dişler, güzel bir gülüş herkesin hayalidir.Estetik açısından güzel görünebilmesi için dişlere yapılabilecek bir çok işlem vardır, kaplama ise bunlardan bir tanesidir.Aralarında ünlülerin de bulunduğu bu basit gibi görünen işlemi yaptıran bir çok insan vardır, kaplamanın tercih edilmesinin sebebi bunu insanların basit ve hızlı görmesidir.Peki diş kaplama nedir? Diş kaplama acıtıyor mu? Diş kaplama bakımı nasıl yapılır? Diş kaplama fiyatları nelerdir?

Diş Kaplama Nedir?

Sadece estetik açıdan değil, dolgu ile onarılmayacak, madde kaybına uğrayan dişleri kurtarmak ya da diş kaybı sonrası dişi geri yerine getirmek amacıyla da yapılmaktadır bu işlem.Dişlerin kaplanması için bazı durumlarda dişlerin çevresinden bir miktar aşındırmak gerekebilir.Aşındırma miktarı yapılacak kaplama protezin cinsine ve estetik beklentiye göre değişkenlik göstermektedir.Muayene olacağınız diş hekimi sizi doğru bir tedaviye yönlendirecektir.Altyapı malzemesi olarak kullanılan malzemeler metal ya da metal olmayan, estetik özelliği olan malzemelerdir.Hem diş sağlığı hem de estetik açısından dişlerinizin dokusuna zarar vermeyen yapıştırıcılar ile bu işlem uygulanmaktadır.İmplant üstü kaplamalarda ise bu işlem vida ile yapılır.Seramik, porselen ve Zirkonyum gibi bir çok madde kullanılarak kaplama işlemi sağlanabilir.Gerek laboratuvarda el işçiliği yapılan, gerekse son yıllarda CAD-CAM teknolojisi ile el değmeden yapılan bu kaplamaların kullanım süreleri bir ömür boyu olmayacaktır.Yapılan kaplamanın süresi kişinin ağız bakımına, ağızın sağlık durumuna ve çevre dokularınızın yıllar içinde değişen durumuna bağlıdır.Kaplama yapıldıktan sonra düzenli hem kontrolleri ve düzenli bakımlar ile bu süreyi uzatabilirsiziniz.

Diş kaplamada tek bir yöntem kullanılmaz, diş yapısına, tedaviye göre yapılacak kaplama değişkenlik gösterebilir.Uygulanabilecek protez kaplama çeşitleri şunlardır;

Kron, tek bir diş üzerine yapılan sabit protez tipidir.Doğal diş küçültülür, üzerine yapılan kron kaplama özel bir yapıştırıcıyla yapıştırılır ve hastanın çıkartması mümkün değildir.

Köprü, diş eksikliği olan bir bölgenin her iki tarafındaki doğal dişler destek alınarak eksik diş veya dişlerin tamamlanması için yapılan sabit protez tipidir.

Sabit protez, Kron ve Köprü protezini tanımlamak amacıyla kullanılan genel terimdir.Diş eksikliklerinde fonksiyon olarak en fazla tercih edilen protez tipidir.Sabit protez yapılırken ağızdaki bazı dişlerin destek olmak amacıyla küçültülmeleri gerekir.

Diş Kaplama Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu işlem yapıldıktan sonra diş kaplama bakımını yapmak çok önemlidir, aksatılmamalı ve hekim kontrolünde mutlaka devam edilmelidir.Günde en az üç kere ve iki dakika boyunca olacak şekilde diş hekimizinin size önerdiği diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamanız, diş ipi ile de sürekli diş aralarını temizlemeniz gerekir.Tüm bunlar dışında düzenli olarak bir hekim kliniğine giderek dişlerinizi kontol ettirmeniz önerilir.

Tabi bunlar dışında beslenme alışkanlığına da dikkat edilmesi gerekir.Aşırı karbonidrat, şeker, asitli ve kolalı içeceklerden olabildiğince uzak durulması gerekir.Kuru yemiş gibi kabulku kuru gıdaların kabukları diş ile kesinlikle açılmamalıdır.Sakız ve taze ekmek gibi kron ve köprüyü yerinden oynatabilecek yapışkan gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır.Lokmalar ağızda dil yardımı ile sağ ve sol, her iki taraf arka dişlerle çiğnenmelidir.Ön dişlere yapılan protezlerle ısırma yapılmamalı, dişlere gelebilecek olası darbelerden kaçınılmalıdır.Ve son olarak alkollü içeceklerin aşırı miktarda kullanılması ise diş kaplama yapılırken kullanılan yapıştırıcıların çözülmesine sebep olabilir, bu yüzden alkolden de olabildiğince uzak durulmalıdır.

Diş Kaplama Acıtıyor Mu?

Bu işlemler yapılırken diş etinde, çenede ve ağız içinde ağrılar ve acı hissedilmesi muhtemeldir.Yapılan iğneler ile ağız içinin uyuşuk olması sağlanır.Uyuşma gerçekleştikten sonra işleme devam edilir.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplamanın fiyatlandırması için Türk Diş Hekimleri Birliği’nin güncel fiyat katoloğu rehber kabul edilebilir.Diş kaplamanın fiyatları yapılan işleme göre değişkenlik gösterebilmekte olup ortalama fiyat bilgisi 1.000 ila 2.000 TL arasındadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.