Ankara Diş Çekimi

3

ANKARA DİŞ ÇEKİMİ

Diş çekimi; bir diş hekimi tarafından anestezi ile gerçekleştirilen, dişin kemikteki soket denilen yuvasından çıkarılması işlemidir. Ankara diş çekimi işlemleri, öncelikle tedavi etmek, dişi ağızda tutmak ve hasta sağlığını korumak için yapılmaktadır.

Ne zaman diş çekimi yapılır?

  • Çürümüş dişler dolgu, kanal tedavisi ya da kuron gibi yöntemlerle tedavi edilemeyecekse,
  • Dişeti sorunlarından ötürü oluşan kayıplarda ve diş sallanmalarında,
  • Gömülü dişler varsa ve ağrıya neden oluyorsa,
  • Zamanı geçtiği halde düşmemiş bir süt dişi varsa,
  • Travmaya uğramış kırık dişler oluşmuşsa,
  • Dişin yerinin uygunsuzluğu diğer dişleri etkiliyorsa,
  • Ortodontik tedavilerde, dişlerin yerlerine uygun yerleştirilmesi amacıyla yer açılması için diş çekimleri yapılır.

Diş çekimi nasıl gerçekleşir?

Diş çekimi genele bakıldığında insanlara korkutucu gelir. Ancak lokal anestezi ile yapılan diş çekimleri basit işlemlerdir. Ankara diş kliniği olarak, hekimlerimiz tarafından hastanın genel sağlık durumu muayene edilir ve diş kontrolü gerçekleştirilir. Diş filmi çekilerek, dişin durumu kontrol edilir ve tanı konur. Sorunlu olan bölgeye anestezi uygulanarak uyuşturulur. Sonra diş elavatör yardımıyla gevşetilerek, davye ile hekim tarafından çekilir. Duruma göre kemik şekillendirilerek, basit bir cerrahi uygulama yapılmış olur.

Diş çekimi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ankara diş çekimi konusunda klinik çalışmaları, çekimden sonra da gerekli tedbir ve davranışların yapılması gerektiğini vurgular.  Diş çekiminden yarım saat sonrasına kadar ağzın çalkalanmaması önerilir. Bunun nedeni kanamaların uzun sürmemesi içindir. Gerektiği kadar tampon uygulanması da kanamaların önüne geçer. 24 saat sonra yarım çay kaşığı tuz ile bir çay bardağı ılık su karıştırılarak ağız yıkanabilir.  Diş çekiminden sonra iyileşme süreci birkaç gün devam eder. Ankara diş çekimi yapan, klinikteki hekimler tarafından verilen ağrı kesiciler, reçeteye uygun şekilde kullanılmalıdır. Çekilen bölgedeki şişmeleri engellemek için buz uygulaması yapılmalıdır.  Genellikle çekimden sonra çorba, püre, yoğurt gibi kolay tüketilebilen yiyecekler seçilmelidir. İyileşme sürecinde yavaş yavaş katı gıdalara geçilir. Ayrıca çok sıcak ve soğuk yemekten ve asitli içeceklerden de kaçınılmalıdır.  Yatarken yastık hafif eğik pozisyonda tutulursa, kanamalar azalır.

Eğer diş çekiminde dikiş atıldıysa, dikişler 7-10 gün arasında alınmalıdır. Dikişliyken dil, o bölgeye götürülmemelidir.

Diş çekiminden sonraki kanama her ne kadar normalse de dört saatten fazla sürerse tekrardan diş hekimine başvurulmalıdır. Ayrıca ateş, sıtmalanma gibi enfeksiyon belirtileri varsa, bulantı, şişme ve kızarıklıklar devam ediyorsa, Ankara diş kliniğine başvurarak hekimlerimizden yardım istenmelidir. Ankara diş kliniği diş çekimi hususunda gerekli tüm hizmeti sizlere sunar.

 

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci nasıl gerçekleşir?

İyileşme süresi 15 güne kadar devam eder. Diş çekiminden sonra hissedilir şekilde bir boşluk oluşur. Bu boşluk, diğer dişlere alan oluşturduğundan kaymalara sebep olabilir. Dişlerdeki yer değişikliği, gerek estetik gerek ise işlevsellik açısından sakıncalıdır. Bu durum aks bozukluklarına, kemik kayıplarına ve çürümelere ortam hazırlar. Hatta daha ilerde ağız kapama düzenini bozarak, çene ekleminde sorunlar oluşturur.

Tüm bunlara bağlı olarak, boşluğun porselen implant, köprü ya da protezlerle giderilmesi gereklidir.

 

Ankara diş çekimi fiyatları nasıldır?

Ankara diş çekimi fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından bir rehberde hazırlanır. Burada da yine yaşadığınız yer, diş hekiminizin uzmanlığı ve özel istekler doğrultusunda fiyatlar değişiklik gösterir. Diş hastanelerinde diş çekimlerini sigorta karşılar. Ancak özel muayenehanelerde ya da özel kliniklerde ücrete tabidir. Diş çekiminden önce diş filmi ya da anestezi için de ücretler ayrı hesaplanır. Diş çekimi fiyatları, 150-400 TL arası değişmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.